3. stretnutie: Slovensko

„Všade dobre, doma najlepšie.“ Toto ľudové príslovie je mottom a stručným zhodnotením mobility v SR. Zahraničných hostí z Českej republiky, Poľska a Lotyšska pedagógovia KSŠ sv. Vincenta de Paul privítali už v nedeľu, 29. 9. 2013. Všetko sa začalo slávnostnou sv. omšou v kostole Zoslania Ducha svätého v Leviciach – Rybníkoch, ktorú za prítomnosti dekana Mons. Jána Bednára a p. kaplána Mgr. Štefana Čunderlíka koncelebroval biskupský vikár BB-diecézy pre školstvo ThLic. Martin Ďuračka.

Deti si po krátkom občerstvení v Pastoračnom centre v medzinárodných skupinkách prezreli učebne a priestory školy a spoločne so svojimi pedagógmi navštívili mestskú radnicu, kde ich privítal primátor mesta Levice, Ing. Štefan Mišák, zástupkyňa primátora, Mgr. Beáta Vrábelová a vedúci Oddelenia školstva a vzdelávania MsÚ v Leviciach, Mgr. Martin Bátovský.  Ďalšie kroky účastníkov mobility viedli do centra mesta a priľahlých uličiek, do priestorov Synagógy, nádvoria Levického hradu, na Kalváriu a jej vyhliadkovú vežu. Penzión a chata Rekrea na Margite – Ilone boli miestom, kde počas prvých štyroch nocí regenerovali svoje sily.

Starobylé mesto Banská Štiavnica a jej banské múzeum boli miestom prvého spoločného výletu. Po popoludňajšej prehliadke tufových skalných obydlí v Brhlovciach sa medzinárodné spoločenstvo presunulo opäť do školy, aby si zmeralo sily vo florbalovom turnaji a na lezeckej stene.

Ďalší, v poradí tretí deň mobility, sa začal návštevou jadrovej elektrárne Mochovce. Popoludnie už patrilo relaxu v Termálnych kúpeloch Aquamarín Wellness v Podhájskej.

Po poslednej spoločne strávenej noci na Margite-Ilone sa všetci presunuli do Kremnice, jej historickej časti a Mincovne. Dedinka Vlkolínec, ktorá je od roku 1993 zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, učarila so svojou jedinečnou drevenou architektúrou a nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov.

Chata Kožiar v Žiarskej doline, v lokalite Západných Tatier, prichýlila všetkých po zvyšné dve noci mobility. Keďže počasie výletníkom naozaj prialo, nasledujúci deň sa mohli kochať nádherným, neskutočným pohľadom na tatranské končiare. Lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso umožnila 36 žiakom a 14 učiteľom a dospelým vychádzku po Tatranskej magistrále popri Studenovodských vodopádoch a horských chatách až na Hrebienok, odkiaľ pozemná lanovka, Zubačka, presunula všetkých do Horného Smokovca. Tatry boli očarujúce a prechádzka pri Štrbskom plese a návšteva známeho Športového areálu so skokanskými mostíkmi zavŕšila prehliadku Vysokých Tatier.

Spoločný večer na Chate Kožiar bol v priateľskej nálade, zhodnocujúci a rozlúčkový. Rozdali sa posledné darčeky, deti v medzinárodných skupinkách napísali správy vo forme denných zážitkov, vyrobili plagát – mozaiku všetkého, čo videli a páčilo sa im, umocnenú svojimi podpismi a odkazmi pre kamarátov. Hoci posedenie pri praskajúcom krbe a diskotéke v tatranskej kolibe bolo nerozlučné a trvalo do neskorej noci, dopoludňajšia návšteva Demänovskej jaskyne slobody v Demänovskej doline v Nízkych Tatrách bola výletovým bonbónikom a zároveň slávnostnou bodkou za vydarenou slovenskou mobilitou projektu Comenius – Return to Roots.

Aj pestrosť vybraných tradičných jedál v nádherných slovenských kolibách dala nielen zahraničným hosťom, ale i malým a veľkým levickým účastníkom možnosť pocítiť a viac prežiť svoje korene.

Rozlúčka so zahraničnými priateľmi sa pomaly stala neodvratnou skutočnosťou a bola naozaj rozlúčkou so všetkým, čo k nej patrí: nekonečné slová vďaky a uznania za nádherný spoločný týždeň či neutíchajúce slzy a smútok za novými kamarátstvami a priateľstvami zmierňoval v srdci všetkých blížiaci sa júnový termín poslednej mobility v Lotyšskom Sece.

Prečítajte si ako svoje zážitky opísali žiaci vo všetkých národných jazykoch a v angličtine.