4. stretnutie: Lotyšsko

Aktivity projektu v spolupráci s partnerskými školami naša škola zahájila v r. 2012. Žiaci ôsmych a deviatych ročníkov sa zúčastnili mobilít v Českej republike (október 2012), v Poľsku (jún 2013) a na Slovensku (október 2013). Táto posledná mobilita, pre jej účastníkov dlho očakávaná, prebehla v pobaltskej krajine, v Lotyšsku.
 
Deväť žiakov z 9. A a 9. B triedy a traja pedagógovia (Mgr. Miloš Harmady, Mgr. Viera Kováčiková a Mgr. Renata Trungelová) sme dňa 16. júna 2014 vystúpili z lietadla na letisku Tegel v nemeckom Berlíne, aby sme po niekoľkých hodinách pokračovali v plánovanom lete do Lotyšskej Rigy. Tento časový priestor sme využili na krátku prehliadku mesta, jeho historických a kultúrnych pamiatok.
 
Mobilita v Rige mala prebehnúť podľa naplánovaného harmonogramu, až do 22. júna 2014, ktorého zmeny boli v skutočnosti len minimálne, ovplyvnené hlavne vrtochmi počasia. A to veru s nami zamávalo už pri výstupe z lietadla. Zamračená obloha a hroziace kvapky nás sprevádzali takmer počas celého pobytu.

A tak namiesto kúpania sa v mori, skúšali sme naše plavecké schopnosti v rižskom aquaparku a športovú zdatnosť na bowlingových dráhach. Nekonečne dlhé hodiny sme denne strávili v autobuse, ktorým sme prebrázdili takmer celé Lotyšsko, nielen Jaunjelgavadskú oblasť, kde sa v dedinke Sece nachádza naša spriatelená škola. Mali sme možnosť vidieť, že aj na vidieku, ďaleko od najnovších technických a metodických pomôcok a technologických vymožeností, sa pri poctivej príprave žiakov, dobrej vôli a zápale pedagógov môže rozvíjať množstvo talentov. Pripravili pre nás, zahraničných hostí, skutočne krásny deň prežitý v tejto školičke: pobavili nás hodnotným kultúrnym programom a vtiahli do športových aktivít a zápolenia v školskej telocvični.

Navštívili sme hydroelektráreň Plavinu Hes, dedinku Staburags, kde sme si s miestnou folklórnou skupinkou príjemne zatancovali, pobavili pri pikniku, či do prírodného vápenatého útesu zvaného Božie ucho pošepkali podľa tradície svoj tajný odkaz. Autobus nás priviezol aj do Domu chleba, niekoľko desiatok kilometrov na východ od Sece, kde sme prežili neopakovateľnú oslavu tohto Božieho daru. Prehliadli sme si baziliku v Aglone a obdivovali miniatúrne hrady, zámky a bábiky v mestečku Preiļi. S recesiou sme privítali možnosť obliecť sa do dobových kostýmov a fotografovali sme sa do odpadnutia. Jedno slnečné dopoludnie si nás našlo v Āraiši, kde sme so záujmom počúvali rozprávanie miestnej ženičky, zžitej s prírodou a obývajúcej tento park – múzeum archeologických vykopávok – starobylých drevených obydlí, ktoré pred tisíc rokmi postavené nad jazerom chránili jej obyvateľov a boli ich spôsobom života. Čarokrásne mesto Césis na rieke Gauja sme si prehliadli naozaj narýchlo, cestou k novému ubytovaniu, kempu Roniši, neďaleko známej turistickej destinácii Jurmala pri Rižskom zálive. Návštevy panských zámkov v Durbes pils a Dundage nás vracali v pomyselnej časovej osi a dali možnosť spoznávať dávny život v tejto zelenej krajine, plnej lesov a lúk. Cape Kolka, mys na Livonskom pobretí nás privítal v posledný deň mobility. Jeho dávna i neďaleká história nás uchvátili, ako i starobylý maják, črtajúci sa v diaľke, obklopený vlnami Baltského mora. Mali sme však možnosť vystúpiť do vyhliadkovej veže – majáka, ktorý stál neďaleko (Slīteres baka) a kochať sa jedinečnou prírodnou scenériou.

Nemožno pri týchto spomienkach zabudnúť na samotné hlavné mesto – Rigu, ktorého centrum sme si v jedno neskoré popoludnie mali možnosť prehliadnuť, túlať sa po obchodíkoch, či len tak si posedieť na terase štýlovej kaviarne a nechať sa unášať živými džezovými melódiami v podaní lotyšských umelcov. Každý deň na nás čakalo množstvo zážitkov, ktoré sme si postupne našli a prežili naplno. Verím, že nezostanú len tak pohodené v myšlienkach, spomienkach, ale budeme z nich čerpať nové povzbudenia, nápady, či informácie pre budúci život, prácu alebo štúdium.

Lúčenie vždy bolí a toto v posledný deň pobytu bolo o to zraňujúcejšie, že aktivity projektu Return to Roots sa zavŕšili a nám, jeho účastníkom, zostáva už len bilancovať, zhodnotiť jeho prínos a posunúť sa niekam ďalej, vpred, v ústrety novým výzvam.